کتاب زندگی خود را طراحی کنید با عنوان فرعی چگونه زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم، یکی از پرفروش‌­ترین کتاب­ های سال ۲۰۱۶ میلادی در آمریکا است. موضوعات این کتاب بیشتر درمورد راهنمای شغلی، مهارت زندگی، خودشناسی، ابعاد طراحی و اجتماعی و تصمیم­ گیری است.

 

دانلود کتاب زندگی خود را طراحی کنید بیل بورنت (کلیک کنید)

 

چرا به ما قبولانده‌اند که سال‌های تحصیل، بهترین سال‌های زندگی ماست؟

چرا باید هر کس در هر رشته‌ای که درس خوانده کار کند؟

اصلاً فرض کنیم همسو بودن مسیر شغلی و رشته تحصیلی خوب است. آیا این چیزی است که واقعاً باید منتظرش باشیم؟

ضمناً آیا اصرار بر این دیدگاه اثبات‌ناپذیر که سال‌های تحصیل بهترین سال‌های زندگی است، جز به این معناست که پس از خروج از دانشگاه باید مسیری نامطلوب و نزولی را تا آخرین لحظه‌ی زندگی تجربه کنیم؟

این‌ها سوال‌هایی هستند که در نخستین صفحات کتاب زندگی خود را طراحی کنید با آن‌ها روبرو می‌شوید.

بیل بورنت (Bill Burnett) و دیوید ایوانس (David Evans) نویسندگان کتاب، توضیح می‌دهند که وقتی در آمریکا سه چهارم کسانی که کار می‌کنند، شغل‌شان به رشته تحصیلی‌شان مربوط نیست، آیا ایجاد این انتظار در جوانان که باید شغلی متناسب با رشته تحصیلی‌ات داشته باشی، از همان ابتدا تضمینی برای ایجاد نارضایتی و دور شدن از شادمانی در باقیمانده‌ی زندگی نیست؟

کتاب زندگی خود را طراحی کنید

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب زندگی خود را طراحی کنید آمده است:

این یک کتاب راهنمای شغلی و مهارت زندگی است و برای کسی که بخواهد زندگی و شغل مورد علاقه خود را بسازد، خواندن آن یک رویداد سرنوشت ساز محسوب می شود.

کتاب زندگی خود را طراحی کنید نوشته بیل بورنت و دیوید ایوانس، اساتید دانشگاه استنفورد آمریکا است که توسط رضا جمشیدی صفا ترجمه شده است. در این کتاب، قدم به قدم پیش می­رویم تا نحوه‌ی برخورد صحیح با موضوعات زندگی و دغدغه‌های شغلی ­مان را یاد بگیریم؛ مسائلی که اکثر ما خواه‌ناخواه در زندگی خود با آن­ها سر و کار داریم.

حُسن این کتاب در این است که لحن آن به‌ هیچ‌وجه خشک و رسمی نیست، زیرا نویسنده سعی کرده نکات لازم را از طریق داستان‌‌های جذابی که درمورد زندگی افراد مختلف نقل می‌کند، به ما آموزش دهد و با استفاده از تفکر طراحانه و برخورد واقع‌گرایانه با مسائل، به ما کمک کند که «زندگی دلخواه خود را طراحی کنیم!»

زندگی خود را طراحی کنید به ما یاد می­‌دهد که برای داشتن یک زندگی شاد و موفق لازم نیست حتماً تغییرات بزرگی در زندگی­ مان ایجاد کنیم؛ گاهی با یک تغییرِ نگرش و راه‌حل ساده، می‌توانیم «زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم!»

درباره‌ی نویسندگان کتاب زندگی خود را طراحی کنید

در نگاه اول با مشاهده‌ی نام کتاب و عنوان فرعی آن – چگونه زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم – ممکن است فکر کنید با یک کتاب انگیزشی مواجه هستید: همان حرف‌های مبهم و کلی که سخنرانهای انگیزشی مطرح می‌کنند و چند ساعت پس از شنیدن حرف‌هایشان، همه چیز به حالت عادی بازمی‌گردد.

پرفروش بودن کتاب هم می‌تواند این گمان را تقویت کند.

اما با جستجوی نام Bill Burnett و David Evans در وب، می‌بینید که این دو نفر یکی از دوره‌های پرمخاطب دانشگاه استنفورد را تحت عنوان طراحی زندگی اجرا می‌کنند و مرکزی تحت عنوان لابراتوار طراحی زندگی یا Life Design Lab نیز در استنفورد تأسیس کرده‌اند.

 

Bill Burnett و David Evans

هر دو نفر تجربه‌های متنوعی در زمینه‌ی طراحی داشته‌اند و مثال‌ها و خاطرات متنوعی از تجربه طراحی در شرکتهای اپل (Apple) و الکترونیکس آرتس (EA) را توشه‌ی راه خود کرده‌اند.

نویسندگان، کتاب زندگی خود را طراحی کنیم را به زبان بسیار ساده نوشته‌اند. اما ساده بودن در این‌جا به معنای سطحی بودن نیست. بلکه اتفاقاً مشخص است کوشیده‌اند مفاهیم عمیق و مهم را به زبانی بسیار ساده در اختیار مخاطب قرار دهند.

به عنوان مثال اگر بحث‌هایی که در کنترل مدیریت و طراحی شاخص و داشبورد مطرح شده را به خاطر بیاورید، به خوبی می‌توانید با دیدن نمودارهای متعددی به شکل زیر در کتاب، متوجه شوید که نویسندگان کوشیده‌اند داشبوردهای کنترلی را برای جنبه‌های مختلف زندگی طراحی کرده و در اختیار خواننده قرار دهند.

محتوای کتاب زندگی خود را طراحی کنید

همان طور که در عنوان کتاب خواندید، این اثر در مورد طراحی است. در مورد طراحی زندگی شخصی و شکل دادن به آن. در قسمتی از پیش گفتار این کتاب این متن آمده است:

به اطراف خود نگاه کنید. به دفتر کار و یا خانه، صندلی که روی آن نشسته اید، تبلت و یا تلفن هوشمندی که ممکن است در دست شما باشد، نگاه کنید. تمام چیزهایی که در پیرامون ماست توسط کسی طراحی شده است. و هر طراحی با یک مشکل آغاز شده که یک طراح یا یک تیم طراحی به دنبال حل آن بوده اند.

 

کتاب زندگی خود را طراحی کنید در ۱۱ فصل نوشته شده است:

 1. از جایی که هستید شروع کنید
 2. ساخت جهت‌یاب
 3. راه‌یابی
 4. رهایی از دام مشکلات
 5. زندگی های متعدد خود را طراحی کنید
 6. ساخت نمونه آزمایشی
 7. چگونه بیکار می مانیم
 8. شغل رویایی خود را طراحی کنید
 9. انتخاب شادی
 10. ایمنی شکست
 11. ساخت یک تیم

 

دانلود کتاب زندگی خود را طراحی کنید بیل بورنت (کلیک کنید)

 

 

اهمیتی ندارد چه کسی بوده­ اید و کجا هستید، برای زندگی خود چه­ کار کرده­‌اید، چقدر جوان یا مسن هستید – شما می‌توانید از همان تفکری استفاده کنید که شگفت­‌انگیزترین تکنولوژی­‌ها، محصولات و فضاها را به­ وجود آورد تا حرفه­ شغلی و زندگی خود را طراحی کنید – زندگی که موفقیت­‌آمیز و لذت­‌بخش باشد، و دائماً در آن خلاقیت و بهره­‌وری موجود است.

در این کتاب، «بیل بورنت» و «دیوید ایوانس» به ما می­ گویند که چگونه تفکر طراحانه می­ تواند به ما کمک کند تا زندگی‌ای بسازیم که هم معنادار و هم موفقیت­‌آمیز باشد.

موضوع قابل توجه در مورد کتاب، این است که در ابتدا داستان هایی روایت می‌شود و بعد نکات مهم در قالب باکس‌های پیام به خواننده یادآوری می‌شود. باکس‌های پیامی که شامل باور غلط و راهکار برای تغییر نگرش می‌شوند.

این کتاب حداقل به شما یاد می­ دهد که چگونه در هر سن یا مرحله­ ای که هستید، یک زندگی خوب را برای خود «طراحی کنید» و بسازید.

کتاب زندگی خود را طراحی کنید

آیا طراحی زندگی با تفکر طراحی امکان پذیر است؟

کلمه‌ی طراحی در عنوان کتاب چگونه زندگی خود را طراحی کنید (Designing Your Life) به صورت کاملاً آگاهانه و هوشمندانه انتخاب شده و به‌کار بردن آن تصادفی نیست.

 

زندگی ایده‌آل شما وجود ندارد و در هیچ‌جا منتظرتان نیست.

هیچ‌کس هم نمی‌داند آن زندگی ایده‌آل چیست و چگونه باید باشد.

درست همان‌طور که هیچ کسب و کاری نمی‌داند، محصول ایده‌آل چیست و دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارد.

کسب و کارها در مسیرِ طراحی محصول بهتر حرکت می‌کنند و شما نیز باید در مسیر طراحی زندگی بهتر حرکت کنید.

معیارها و نشانه‌های بسیاری وجود دارد که بدانید در این مسیر هستید؛

اما این‌که منتظر باشید در مسیر زندگی به نقطه‌ای برسید و بگویید این همان مقصدی بود که در انتظارش بودم یک اشتباه بزرگ است.

بخشی از صوت کتاب زندگی خود را طراحی کنید

[audio mp3="http://i-success.ir/wp-content/uploads/2018/09/designyourlife_i-success.ir_.mp3"][/audio]

 

قسمت هایی از متن کتاب زندگی خود را طراحی کنید

تغییر نگرش نسبت به سوال «وقتی بزرگ شوید می خواهید چه کاره شوید؟» این گونه است: «می خواهید به چه کسی و یا چه چیزی رشد پیدا کنید؟» زندگی تماما رشد و تغییر است. زندگی ایستا نیست. زندگی مقصد نیست. زندگی این نیست که یک بار برای همیشه به یک سوال پاسخ بدهیم و بعد بگوییم که آن تمام شده است. هیچ کس واقعا نمی داند که می خواهد چه باشد؛ حتا کسانی که تصمیم گرفته اند دکتر، وکیل و یا مهندس شوند؛ همه این ها تنها مقاصد مبهمی در مسیر زندگی است.

طراحی زندگی مسیری به سمت جلو است.

زندگی فراتر از چک حقوق و عملکرد کاری است. همه ما باید بدانیم که برای کسی مهم هستیم. همه ما باید بدانیم که کار ما به پیشرفت دنیا کمک می کند. همه ما می خواهیم بدانیم که به بهترین وجه ممکن، با بیشترین هدف و معنای ممکن، عشق می ورزیم و زندگی می کنیم و این که ما با لذت این کار را انجام می دهیم.

شما برنامه های مهمی برای اجرا دارید؛ شما انتخاب هایی برای انجام دارید؛ و زمانی که آن را انجام بدهید زندگی شما کاملا با قبل متفاوت خواهد شد. در این معنا طراحی جدید شما جایگزین طراحی قدیمی شما می شود – و این تغییر به راستی کار بزرگی است. شما می توانید آن را واقعا حس کنید.

کتاب زندگی خود را طراحی کنید

 

خلاصه فصل اول:
در اولین قدم آنچه باید بدانید این است که به کدام سمت حرکت می کنید و با چه مشکلاتی در طول این مسیر روبرو می شوید. فرمول زندگی که خوب طراحی شده است شامل یافتن مشکلات به اضافه حل این مشکلات است. اما آنچه در این میان اهمیت دارد، انتخاب مشکلی است که تصمیم می گیریم روی آن کار کنیم. انتخاب یک مشکل اشتباه و کار بر روی آن می تواند بخش زیادی از عمر ما را هدر بدهد. لازم است هر چند وقت یکبار با خودمان خلوت کنیم و از خودمان سوال کنیم که ایا روی مشکل درستی کار می کنیم. شناخت مشکلات اولین مرحله است. یکی از انواع مشکلات، مشکلات گرانشی هستند که به دو دسته تقسیم می شوند و برای روبرو شدن با آنها راه حل هایی نیز وجود دارد.

 

خلاصه فصل دوم:
فصل دوم تحت عنوان ساخت جهت یاب ارائه شده است. ساخت جهت یاب به دو چیز نیاز دارد، دیدگاه کاری و دیدگاه زندگی. بدین منظور شما باید بدانید معنی کار برای شما چیست. در واقع شما باید فلسفه کاری خود را کشف کنید و بتوانید آن را به تفصیل شرح دهید. دیدگاه زندگی درباره این دنیا و چگونگی کارکرد آن است. چه چیزی به زندگی معنا می بخشد؟ ارتباط شما با زندگی، خانواده و اجتماع چیست؟ چگونه پول، شهرت و دستاورد شخصی باید با زندگی رضایت بخش در ارتباط باشد؟ تجربه، رشد و عملکرد چقدر مهم است؟

 

خلاصه فصل سوم:
در فصل سوم، راه یابی شرح داده شده است. شما نیاز به یک مقصد دارید. برای پیدا کردن آن باید به سرنخ های پیش رویتان توجه کنید و با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید بهترین مسیر را بسازید. یکی از این ابزارها دفترچه یادداشت روزانه و نوشتن کارهایی است که از آن خوشمان یا بدمان می آید. برای این کار شما باید ویژگی های این احساس را بشناسید. بفهمید انجام چه کارهایی به شما انرژی می دهد. شما باید جزییات کارهایی که به شما احساس خوب و انرژی می دهد را بشناسید.

خلاصه فصل چهارم
این فصل، رهایی از مشکلات است. در این فصل درباره ایده ها صحبت شده است. به یاد داشته باشید که در زندگی شما تنها یک ایده وجود ندارد. وجود ایده های بیشتر به معنای دسترسی به ایده های بهتر و ایده های بهتر به طراحی بهتر می انجامد. در مورد ایده هایتان نبابد قضاوت کنید. این کار ایده ها را به تاخیر می اندازد. باید ابزارهای ایده پردازی را نیز یاد بگیرید. ایده پردازی گاهی منجر به تغییرات در همین شغل فعلی که دارید می شود.

خلاصه فصل پنجم
در این فصل یاد می گیرید که چگونه زندگی های متعدد خود را طراحی کنید. باید بدانید که زندگی کنونی شما تنها یکی از زندگی های بی شماری است که می توانید انجام دهید. سعی کنید از شخصیت های متعدد خود استقبال کنید. سه نسخه متفاوت از زندگی پنج ساله بعدی خود را تصور کنید و بنویسید.با این کار دست کم سه راه حل ممکن و متفاوت در شما ایجاد شده است. اگر با سه ایده کار کنید، مغز شما به یک ایده سرسپرده نمی شود و ذهنتان در فهم و یادآری نوآوری های جدید بازتر و تواناتر خواهد بود.

خلاصه فصل ششم
فصل ششم مربوط به ساخت نمونه ازمایشی است. از هرچیزی می شود یک نمونه آزمایشی ساخت. در ابتدا داده های زیادی در دسترستان نیست، خصوصا داده های قابل اعتماد. باید چندین نمونه آزمایشی بسازید. سریع تکرار کنید و به اطلاعات خوبی برسید. نمونه ازمایشی برای این طراحی می شود تا در مورد چیزی که می خواهید سوالاتی مطرح کنید و مقداری اطلاعات در مورد آن کسب کنید. نمونه های آزمایشی این امکان را به شما می دهند تا آینده خود را به روشی کاملا تجربی امتحان کنید و آینده را طوری تصور کنید که انگار الان در آن هستید. چند نمونه اولیه را به تحلیل بسیار کم و خیلی ساده بسازید. برای ساخت این نمونه آزمایشی نیاز به کمک همکاری دیگران دارید. ساخت نمونه آزمایشی تنها راه واقعی برای کسب داده های مورد نیاز است.

خلاصه فصل هفتم
چگونه بیکار می مانیم؟ عنوان فصل هفتم این کتاب است. برای یافتن شغل شما به این نیاز دارید که به جای اینکه بر روی نیاز خودتان تمرکز کنید بر روی نیاز مدیر استخدامی تمرکز کنید که می خواهد شخص مناسب را پیدا کند. به یاد داشته باشید که هیچ شغل کاملی وجود ندارد که کاملا مناسب شما باشد، اما می توانید شغل های زیادی را برای خود به اندازه کافی کامل کنید.

خلاصه فصل هشتم
شغل رویایی خود را طراحی کنید. یادتان باشد که شغل رویایی شما از طریق فرایند جستجوی فعالانه و همکاری با دیگران طراحی کنید. ساخت شبکه ارتباطی تنها برای گول زدن مردم نیست بلکه تنها برای درخواست راهنمایی است. رایج ترین راه برای معرفی افراد از طریق شبکه های حرفه ای این است که از طریق شبکه های خصوصی معرفی گردند. از اینترنت برای یافتن آگهی های شغلی استفاده نکنید بلکه آن را وسیله ای برای یافتن و تماس با فرادی استفاده کنید که می خواهید داستان آنها را بشنوید. این تفکر که شغل افسانه ای شما الان وجود دارد وکاملا آماده است و منتظر شماست تا آن را بیابید، یک قصه ی افسانه ای است.

خلاصه فصل نهم
فصل نهم به موضوع انتخاب شادی پرداخته است. طراحی شغلی و زندگی نه تنها نیازمند تعداد زیادی انتخاب و گزین های خوب است، بلکه نیازمند توانایی انجام انتخاب های خوب و زندگی با اعتماد به نفس در آن انتخاب هاست. ایده بدان معناست که شما آن انتخاب ها را بپذیرید. به یاد داشته باشید که همه شما در هر شرایطی از زندگی تنها یک هدف دارید، هدف شما شادی و خوشحالی است. این شادی تا حد زیادی تابع انتخاب شما و چگونگی زندگی در انتخاب هایی است که انجام داده اید. پس از جمع آوری و ایجاد، محدود کردن گزینه ها و انتخاب، در نهایت باید رها کردن انتخابهای غیرضروری را انجام دهید و به سمت جلو حرکت کنید. انتخاب خود را کاملا بپذیرید. آنچنان که بتوانید بیشترین بازدهی را از آن داشته باشید. وقتی در مواجهه با کلی گزینه زیاد، تصمیم می گیرید، از انتخاب خود رضایت کمتری دارید. در اینجا مشکل تنها گزینه هایی که داشتیم و سراغشان نرفتیم، نیست، بله کوهی از گزینه است که ما حتی فرصت نداشتیم آنها را بررسی کنیم. این تفکر که می توانست کلی گزینه بهتر هم وجود داشته باشد، آرامش ما را کلا به هم می زند. اگر بخواهید بهترین انتخاب را داشته باشید، هرگز تصمیم نخواهید گرفت. ما تنها با اقدام و عمل می توانیم راه پیش رویمان را بسازیم.

خلاصه فصل دهم
این فصل مربوط به ایمنی شکست است. باید بدانید که واکسنی برای شکست وجود ندارد و غیرممکن است که هرگز شکست نخوریم. اما این امکان وجود دارد که در مقابل شکست ایمن شویم. می توانید در مقابل بخش عمده ای از احساسات منفی شکست که بی جهت بر زندگی تحمیل می شود، ایمن گردید.
هرگز شکست نمی خورید، شما فقط پیش می روید و از تجارب مختلفی که هم شکست و هم موفقیت به شما ارائه می دهند درس می گیرید. ساخت نمونه آزمایشی برای طراحی زندگیتان راه فوقالعادهای برای موفقیت سریعتر (در چیزهای بزرگ و مهم) با استفاده از شکست بیشتر (در تجارب یادگیری کوچک و با مقیاس کم) است. زمانی که شما چندین بار دورۀ تکرار نمونه آزمایشی را انجام دهید، واقعا از فرایند یادگیری از طریق
رویارویی با نمونه های آزمایشی لذت می برید؛ چیزی که شاید دیگران آن را شکست بنامند. این اولین سطح از ایمنی شکست است. یعنی استفاده از میل به عمل، شکست سریع و آنقدر درباره ارزش یادگیری از شکست صریح باشید که درد و رنج آن محو شود. شکست تنها مواد اولیه موفقیت است. همه ما اشتباه می کنیم؛ همه ما ضعف داریم؛ همه ما درد و رنج داریم.

 

خلاصه فصل یازدهم
این فصل در رابطه با اصلاح این باور غلط است که این زندگی من است و من باید خودم آن را طراحی کنم. بسیاری از رویکردهای سنتی این باور غلط را دارند که شما به تنهایی تمامی پاسخها را میدانید، منابع کافی را دارید و اشتیاق و علاقه درست برای داشتن کل آن را دارید. اما این باوری احمقانه است. شما با همکاری دیگران زندگی کرده و با همکاری دیگران زندگی خود را طراحی می کنید. تیم شما اعضایی دارد و همچنین قوانینی که باید آنها را بشناسید.

 

 

جمع بندی:

تغییر نگرش نسبت به سوال «وقتی بزرگ شوید می خواهید چه کاره شوید؟» این گونه است: «می خواهید به چه کسی و یا چه چیزی رشد پیدا کنید؟» زندگی تماما رشد و تغییر است. زندگی ایستا نیست. زندگی مقصد نیست. زندگی این نیست که یک بار برای همیشه به یک سوال پاسخ بدهیم و بعد بگوییم که آن تمام شده است. هیچ کس واقعا نمی داند که می خواهد چه باشد؛ حتا کسانی که تصمیم گرفته اند دکتر، وکیل و یا مهندس شوند؛ همه این ها تنها مقاصد مبهمی در مسیر زندگی است.

بیل بورنت (Bill Burnett) و دیوید ایوانس (David Evans) نویسندگان کتاب، سالها مدرس دوره طراحی زندگی در دانشگاه استنفورد بوده‌ اند. آنها در مدت بیش از ۱۵ سال با ۲۰۰۰ دانشجو مبانی این کتاب را تمرین کرده‌ اند و بدون شک با تمرین و تکرار است که در این مسیر موفق شده اند.

Customers who viewed Designing Your Life: How to Bu… also viewed

حرکت کنید و از شکست نترسید. تغییر نگرش در زندگی با تجربه به دست می آید. از چیزهای کوچک شروع کنید و تغییرهای کوچک را در زندگی جاری کنید تا بتوانید زندگی خود را دوباره و از سر نو طراحی کنید. موفق باشید.

 

دانلود کتاب زندگی خود را طراحی کنید بیل بورنت (کلیک کنید)

 

دانلود فایل pdf مرتبط با کتاب زندگی خود را طراحی کنید

یک مجموعه‌ی هفده اسلایدی، بر اساس کتاب چگونه زندگی خود را طراحی کنید، در قالب فایل PDF را می‌توانید از این‌جا دانلود کنید (زبان انگلیسی).

هم‌چنین در سایت Well Coach هم یک مجموعه‌ی چهارده اسلایدی در زمینه تفکر طراحی و کاربرد آن در برنامه ریزی زندگی وجود دارد که آن را هم می‌توانید از اینجا دانلود کنید (زبان انگلیسی)

دانلود کتاب زندگی خود را طراحی کنید بیل بورنت (کلیک کنید)

 

منبع : آی موفقیت | قانون جذب ، موفقیت ، ثروت |دانلود کتاب زندگی خود را طراحی کنید PDFرایگان+فایل صوتی
برچسب ها : طراحی ,کتاب ,ایده ,نمونه ,وجود ,انجام ,طراحی کنید ,نمونه آزمایشی ,وجود دارد ,کلیک کنید ,داشته باشید ,طراحی کنید بیل بورنت  ,ساخت نمونه آزمایشی ,ت